neděle 11. srpna 2013

Red centre – 3000 km stopem. 5. částHrozně rychle to uteklo a je čas odjezdu. Řádně vykrmená kontinentální domácí stravou a všemožnými pamlsky, ke kterým bych se doma v Jogje jen tak nedostala, odjždím z Alice.
Tentokrát ale ze stopu nejsem tak v klidu, jako po cestě sem. Předtím jsem totiž neměla žádný deadline, kdy musím na místě být.
Dvacátého v podvečer bych měla odlétat z Darwinu do Singapuru a předtím ještě musím vyzvednout pas s novými vízy na indonéském konzulátu. Zřejmě rozumější by bylo vyrazit z Alice ne den ale radši dva před odletem, člověk nikdy neví... Já ale moc rozumných rozhodnutí, zdá se, nedělám, a chtěla jsem využít i posledních pár chvil s Juanem, takže odjezd do Darwinu jsem nechala až na devatenáctého ráno. Předtím jsem ještě napsala Michaelovi, jestli čirou náhodou v tu dobu někdo z jeho kolegů řidičů nejede kolem. Bohužel se nikdo nenašel a ještě mě Michael strašil, jestli to za den a půl vůbec zvládnu. Asi mám ale občas víc štěstí jak rozumu, takže to nakonec dopadlo dobře!

Jako naschvál ten den už od rána poprchávalo, bylo zataženo a zima. A tak jsem svůj odchod protahovala až do osmi hodin, kdy musel Juan stejně do práce. I když Alice Springs není žádné velkoměsto, na jeho okraj to přece jen chvíli trvá. První zastavení není na zrovna moc dobrém místě, tak jdu ještě kousek dál a jen co ukážu palec, zastavuje můj první společník toho dne.
Seve, jak si zkráceně říká, je asi padesátiletý etnický Řek žijící od narození v Austrálii, v Melbourne. Za cestou z Alice na sever byla jeho práce a během následujících několika dní měl zvládnout dvě obchodní jednání nebo spíš školení. To první v Tennant Creeku, který leží od Alice Spring asi 500 km (na Stuart Highway, jen pár kilometrů jižně od roadhousu Three Ways, kde jsem si vystála přes tři hodiny) a druhé v Darwinu. Vzhledem k tomu, že měl tedy Seve obchodní zastávku s přespáním v Tennant Creeku, musela jsem si po něm najít další odvoz.
Seve byl jeden z mála lidí (hned po Shaneovi, taky z Melbourne), komu jsem výjimečně dobře rozuměla. Navíc jsme si sedli náturou a dobře se celou dobu bavili. K tomu se můj společník ukázal jako ohromný gentleman a navrhl plán v případě, kdybych měla v Tennant Creeku smůlu na stopa. Nabídl, že jestli do několika hodin nedostanu odvoz, tak kvůli mě druhý den vstane klidně i ve čtyři ráno, aby mě dostal včas do Darwinu! Naštěstí pro něj jsem téhle nabídky nemusela využít.


Při mé cestě do Alice před víc jak dvěma týdny nebyl čas a dostatek světla k zastavení a vyfocení takzvaných Devils Marbles, které se válí podél Stuart Highway. Jde o granitové balvany stojící samostatně nebo ve skupinách po obou stranách silnice a za světla je na té širokánské rovině nejde přehlédnout. A tak mi Seve udělal laskavost a na pár fotek zastavil, konečně za jasného počasí a bez deště. 


Ještě kousek dál jsme zastavili, tentokrát spíš z praktických důvodů, ve Wycliffe Well. Kromě benzínky, kde jsme potřebovali doplnit benzín, tam mají ovšem ještě něco mnohem zajímavějšího...něco jako zábavní park ve scifi stylu. Kdybyste měli nutkání potkat se s ufony, tak tohle místo je to pravé. Mají tu prý přistávací plochu pro létající talíře :-)

Stylové záchodky nesmí chybět

A ještě jedna věc, než se dostanu do Tennant Creeku...Na Stuart Highway ale i jiných komunikacích můžete dost často vidět dopravní značky „floodway“ říkající, že v onom bodě při silných deštích dochází k záplavám. Kromě toho sem tam potkáte i patníky připomínající značky s čísly označujícími výšku dešťové vody. Nedalo mi to, a tupě jsem se Seveho zeptala, jestli je opravdu možné, aby tu voda dosahovala i skoro jednoho a půl metru...vždyť jsme na vyprahlé rovině! No asi tušíte, že ty značky tam nemají pro nic za nic, a když leje a leje, tak i tolik vody tu může být. Občas je prý vody tolik, že není možné po silnici jet a pozemní zásobování měst na téhle silnici tak musí na nějakou dobu odloženo. 

Co by vás rozhodilo víc, tankující ufon nebo cena benzínu?

 V TC mě Seve odvezl až na konec města k benzínce, odkud jsem tak ani nemusela nikam chodit. A kromě toho, právě tady měl tenhle moc milý chlapík dělat to svoje školení a s pracovníky benzínky se znal, takže se rovnou poptal známé, jak to vypadá s kamiony jedoucími na sever do Darwinu. Kamiony totiž většinou jezdí v určitých časových periodách, a tak jedním směrem jedou třeba jen v určité dny v týdnu. Odpověď moc povzbudivě nezněla, ale nevadí, určitě někoho venku chytnu.


Tentokrát jsem stála asi deset minut a odvoz je tu. Tak trochu typ dopravy, který bych radši přenechala jiným, ale kdo ví, jak dlouho bych tu mohla čekat na něco jiného. Jde totiž o starou dodávku se třemi nikam nespěchajícími baťůžkáři. No, respektive jen dvěma, když odečtu místňáka Clauda, který je zároveň majitelem dodávky. Tihle tři (Claude, slečna ze Skotska a kluk z Nizozemí) projíždí Austrálii v pohodovém tempu a dnešní noc mají v plánu spát v Daly Waters (naivně jsem si myslela, že budou kempovat u roadhousu, kde jsem už spala). Druhý den se chystají do Katherine a pak do NP Kakadu. Takže i tenhle odvoz budu nucená někde vyměnit, jen ještě nevím, kde. Následující hodiny šnečí devadesátkou přemýšlím, kde a jak bude nejlepší tuhle skupinu opustit.
Všichni jsou moc fajn a Claude navíc po cestě udělá na cetovním vařiči kafe pro svého nového hosta, jak milé :-) 

Pustina, krávy, mouchy a čas na odpolední kafíčko

Pak začíná pomalu klesat slunce za obzor a mě se z toho tepla zavírají oči. A když je znovu otevřu, vidím obrovského orla mířícího rovnou proti přednímu sklu dodávky. Takhle blízké setkání s podobným dravcem jsem ještě nezažila. Kdyby orel na poslední chvíli neuhnul pár centimetrů do leva a dodávka do prava, určitě by to dopadlo špatně.
Ještě za světla pak Claude zajíždí kamsi mimo hlavní silnici...na skládku?? Ostatní mi pak pobaveně vysvětlí, že skládky s vraky aut jsou Claudovým koníčkem, a že se tam přece vždycky dá najít něco užitečného...tak jo, nikam vám stejně nemůžu utýct. A zase ty mouchy sedající na obličej, achjo. A jediný wallaby, kterého jsem doteď měla šanci vidět, kamsi zmizel.

Za tmy pak míjíme už zmiňovaný roadhouse v Daly Waters a já začínám mít neblahé tušení... Říkala jsem si totiž, že spíš než dělat těmhle třem společnost až do rána (nabídka erárního spacáku od Clauda), radši zkusím ještě večer někoho chytnout právě tady. Jenže my jedeme do městečka Daly Waters, které je pár kilometrů od hlavní silnice, a já o něm neměla tušení...uf.
Za tmy je z Daly Waters vidět jen obrovská venkovská hospoda s kempem, který je teď snad úplně plný a všichni turisti okupují právě hospodu. No taky zajímavá zkušenost. Jen se mi v takové atmosféře vážně nechce obcházet stoly a ptát se, jestli někdo (prosím prosím) nejede třeba zítra brzo ráno do Darwinu. Nakonec to nejsem ani tak já, kdo se ptá, ale spíš mí společníci. No připadám si kvůli nim trochu blbě, ale já na tohle vážně nemám náturu, navíc většina lidí zrovna jí a kouká na nějakýho místního šoumena na podiu. 


Nakonec poprosím Clauda, jestli by mě za drobnou úplatu nehodil k roadhousu, který jsme přejeli, viděla jsem tam pár kamionů... I když mu se svými problémy asi pomalu začínám lézt na nervy, souhlasí a veze mě na místo. V hospodě u benzínky je na tuhle hodinu nějak živo a já už docela dost nervózní obcházím bar a ptám se. Nic, nic, nic...a ještě k tomu se přiblble zeptám i číšníka, který sedí spolu s hosty a mě nedochází, že už jsem ho tu jednou viděla...trapas. Poslední nápad, zeptat se řidiče, co sedí ve svém kamionu vedle hospody. Od pohledu trochu nevrlej děda jede do Darwinu, a ještě dneska v noci, vlastně už za pět minut! To mám někdy kliku! Zatímco si ještě myju na záchodech umaštěnej obličej a načepuju v hospodě kafe, Claude se s chlapíkem vybavuje...asi mu na mě dává nějaké skvělé reference.

Je kolem desáté večer a my vyrážíme do tmy...vstříc sebevražedným klokanům. Dva se během následující hodiny dvou opravdu na silnici objevili, ale o srážku evidentně nestáli.
S dědou se moc kecat nedá, a zase mám problém rozumět, ale hlavně, že mě veze. Po pár hodinách stavíme na nějakém odpočívadle pro kamiony a jdem na pár hodin spát. Ráno pak ještě jedna zastávka na kafe a další jen pár kilometrů před Darwinem, kde musí řidič nechat něco z návěsů, a ve městě jsem kolem deváté! Teda ještě musím z okraje města autobusem do centra, ale všechno jde super hladce, až se tomu nechce věřit. Teď bych si zas naopak spíš stěžovala, že mám před odletem až moc času, ale s tím holt nic nenadělám. Na konzulátu jde všechno dobře, víza mám a po pár hodinách bloumání a posedávání v centru mířím shuttle busem s roztomilou řidičkou v letech na letiště.

A tady zase začíná „zábava“...nejdřív test na výbušniny, pak skenování celého těla (ještě, že jsem si ten koks nakonec do zadku nenarvala a nechala ho v koši venku) a nakonec jak jinak detailní zkoumání mého pasu (sedněte si tady na lavičku...). V Singapuru jsem po deváté a zbývá mi spousta hodin do ranního odletu do Jakarty. Spaní na lavičkách i na zemi opět bez úspěchu a v roztopené Jakartě, kde i podle mapy z internetu nemůžu najít českou ambasádu, už skoro padám na pusu. Do Jogji přiletím pozdě odpoledne, po třech dnech na cestách, a mám toho na delší dobu dost.

I přes časovou a fyzickou náročnost (nevyspání a náběh na křečové žíly) jsem za tenhle výlet stejně ráda. Pokud se někdo z vás chystá nejen do Austrálie, má aspoň trochu dobrodružnou povahu, chce trochu ušetřit a hlavně poznat místní obyvatele, tak stop jen doporučuju. Osobně bych do toho šla příště zas.

Žádné komentáře: